ربیعی خبر داد: گنجاندن قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه ششم

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از گنجاندن قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم پایه‌های قانونی همسان سازی را محکم کنیم و آن را با ساز و کار درست در سال‌های آینده به اجرا دربیاوریم.

 

 

وفاق نیوز - علی ربیعی در مراسم تجلیل از بازنشستگان، همسران بازمانده و از کارافتادگان نمونه سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بسیاری از کارها برای بازنشستگان باید انجام دهیم که تاکنون محقق نشده‌اند، افزود: بنده 7000 ساعت دیگر وزیر هستم و اگر روزی 10 ساعت کار مفید انجام بدهم هر 7000 ساعت آینده کارهای بسیاری باید انجام بدهم.

وی ادامه داد:‌ 7000 ساعت پیش که به این وزارتخانه آمدم تامین اجتماعی دچار بحران بود، اسمش سر زبانها افتاده بود و اتفاقات بدی در حال وقوع بود. در همان زمان 1300 میلیارد تومان زمین به قیمت بدی در حال فروش بود که به سرعت پیگیری و جلوی آن را گرفتم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه یک سری از شرکت‌های ما را به آقایی دادند که اکنون دارد محاکمه می شود گفت : در آن زمان از بانک سنگاپور نامه زدند که پول شرکت‌های تامین اجتماعی در حساب آنهاست. ارزش شرکت ها 13 هزار میلیارد تومان بود و تامین اجتماعی 16 هزار میلیارد تومان چک به این آقا می دهد اما بعد از یک ماه از سوی همان بانک اعلام می شود که پولی در حساب آن آقا نیست.

ربیعی ادامه داد: تامین اجتماعی طی هشت سال دولت های نهم و دهم هر سال یک مدیرعامل عوض می کرد و مشکلات بسیاری گریبانگیر این سازمان بود اما اکنون تامین اجتماعی سالم را تجربه می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه از زمانی که به این وزارتخانه‌ها آمدم استخدام بدون حساب و کتاب را لغو کردم گفت: مقرر شد تا هرکس که می‌خواهد در تامین اجتماعی استخدام شود باید از طریق آزمون جامع که از سوی وزارت علوم برگزار می‌شود انتخاب شود. تاکنون حتی یک نفر را هم برای استخدام سفارش نکرده‌ام.

وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تغییر و تحولات مدیریتی در شرکت‌های شستا خاطرنشان کرد: در حال حاضر مدیری که برای شستا انتخاب شده در جمهوری اسلامی از نظر تدین و سلامت شناخته شده است. ممکن است انتقاداتی هم درباره او بکنند که تحول گرا نیست اما سلامت اخلاقی دارد.

ربیعی با بیان اینکه در بخش درمان در دو سال گذشته حدود 8000 میلیارد تومان اعتبار صرف می‌شد گفت: طی دو سال اخیر این اعتبار برای بخش درمان به 16 هزار و 500 میلیارد تومان رسید. یک بیمارستان میلاد در تهران داشتیم که اکنون به چهار برند میلاد در سراسر کشور ارتقا پیدا کرده است . همچنین سعی می کنیم در شهرهای مرزی خدمات درمانی را ارتقا دهیم.

وی افزود: البته هنوز در مراکز سازمان تامین اجتماعی برای تکریم بازنشستگان و سالمندان باید اقدامات زیادی انجام شود و این رفتار با بازنشسته ها در بیمارستان ها تغییر کند.

وی در پاسخ به انتقاد یک بازنشسته درخصوص مراکز درمانی در اسلامشهر گفت: مشغول ساخت بیمارستان بزرگی در اسلامشهر هستیم که امیدواریم تا دو سال آینده به پایان برسد و شاهد افتتاح میلاد جدیدی در جنوب غرب تهران باشیم.

وی به موضوع افزایش مستمری بازنشستگان اشاره و عنوان کرد:‌ دو سال گذشته 25 درصد مستمری بازنشستگان افزایش پیدا کرد و امسال هم این افزایش 15 درصد بود. باید منابع و مصارف را تنظیم کنیم. ما نمی خواهیم حتی یک روز پرداخت مستمری ها عقب بیفتد. به هر حال قالیبافان و تاکسیران‌ها و گروه های دیگری بودند که در سال‌های گذشته به خانواده تامین اجتماعی پیوستند و تحت پوشش قرار گرفتند و قرار شد سقف کارفرمایی آنها را دولت بپردازد. تاکنون دولت سهم خود را نپرداخته است با این حال دیگر نمی‌توانیم این افراد را حذف کنیم چرا که جزیی از خانواده ما هستند و باید پوشش بیمه‌ای آن‌ها را ادامه بدهیم.

ربیعی با بیان اینکه قبول ندارم تنها وظیفه ما باید پرداخت مستمری‌ها باشد گفت: سایر خدمات رفاهی نیز باید برای بازنشستگان منظور شود. امسال برنامه ایرانگردی را با سرعت بیشتری اجرا می‌کنیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین درخصوص مسکن اجتماعی برای بازنشستگان گفت:‌قرار شد وزارت مسکن زمین لازم برای احداث مسکن‌های اجتماعی را در اختیار ما قرار دهد. مفاد تفاهم‌نامه را جلو برده‌ایم و منتظر بودیم تا مابه التفاوت یارانه‌ای که قرار بود از دولت بگیریم به حساب‌مان منظور شود اما این اتفاق نیفتاد و برای آنکه دیر نشود کار را زودتر شروع کردیم.

ربیعی ادامه داد: بر همین اساس صندوقی تشکیل می‌دهیم که وزارت تعاون و بازنشستگان آورده ای را در آن قرار دهند تا بتوانیم با این آورده از بانک وام بگیریم و مسکن ‌های اجتماعی را هرچه زودتر ساخته و افتتاح کنیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان را در برنامه ششم توسعه می‌گنجانیم. زمانی که همسان سازی در دولت قبل یک مرتبه اجرا شد تمهید قانونی درستی نداشت و کار تبلیغاتی نارسی بود اما ما سعی می‌کنیم پایه‌های قانونی آن را محکم کنیم و همسان سازی را در سال‌های آتی به اجرا دربیاوریم.

وی در پایان گفت: صندوق بازنشستگی کشوری در استان‌های مختلف مراکزی تحت عنوان خانه امید دارد که بازنشستگان از این خانه‌ها استفاده می‌کنند. قرار شده است از این پس کارت بازنشستگان تامین اجتماعی در خانه‌های امید هم اعتبار داشته باشد و قابل استفاده باشد.

/ایسنا.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اوقات شرعی