برگزیدگان ماراتن برنامه‌نویسی کشور معرفی شدند

مراسم اختتامیه «دومین ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه دانشگاه صنعتی شریف» که با حضور 60 تیم دانشجویی و آزاد برگزار شده بود، عصر روز شنبه، 21 شهریور ماه در سالن جابر دانشگاه صنعتی شریف برگزار و از سه تیم برتر این ماراتن تقدیر شد.

 

 

وفاق نیوز - دکتر حمیدرضا ربیعی، دبیر دومین ماراتن برنامه‌نویسی دانشگاه صنعتی شریف در این مراسم گفت: خدمات ارزش افزوده تلفن همراه بازار بسیار بزرگی است و میزان گردش مالی آن برای تمام اپراتورهای تلفن همراه در کشور به چندین هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی افزود: این در حالی است که ما هنوز وارد خدمات نسل جدید تلفن همراه نشده‌ایم و با ورود به این عرصه چنانچه جهت‌گیری‌ها درست باشد، ارزش افزوده بیشتری ایجاد خواهد شد.

ربیعی، محتوا و سرویس را مهمترین عنصر بازار خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ذکر کرد و گفت: بازار خدمات ارزش افزوده تلفن همراه در کشور در سال جاری رشد بسیار بالایی را تجربه کرده و نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

ربیعی در خصوص ماراتن برنامه‌نویسی دانشگاه صنعتی شریف گفت: به دنبال اعلام فراخوان، حدود 350 نفر برای شرکت در این رقابت فناورانه ثبت نام کردند که پس از غربالگری اولیه تعداد 200 نفر در قالب 60 تیم از سراسر کشور انتخاب شدند و از این بین، 10 تیم به عنوان تیم‌های برتر انتخاب و در نهایت سه تیم برگزیده از بین آنها معرفی شد.

رئیس آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده موبایل شریف گفت: از میان شرکت کنندگان در این ماراتن علمی، 45 تیم از شهرستان‌ها و 15 تیم از تهران حضور داشتند و دو تیم دختران و دو تیم نوجوانان دبیرستانی نیز در این رقابت شرکت کردند.

بر اساس این گزارش، دومین ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه دانشگاه صنعتی شریف با هدف ایجاد فرصت لذت بردن در فرآیندی که ترکیبی جذاب از آموزش و تجاری سازی و خلاقیت، آموزش رفتارهای صحیح اجتماعی- اقتصادی در حوزه کسب وکارهای نو، لذت حل مساله به شیوه‌های گوناگون در فرآیندی خلاقانه، پرورش ایده‌های خلاقانه در حوزه برنامه نویسی موبایل، توجه به رغبت‌ها و علایق متفاوت دانشجویان و شناسایی توانمندی‌ها و هدایت استعدادها در حوزه برنامه نویسی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در این ماراتن دانش‌آموزان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های سراسر کشور در قالب تیم‌های دو تا چهار نفره، 48 ساعت فرصت داشتند تا نسخه اولیه یک نرم‌افزار موبایل را با موضوع مشخص شده از طرف کمیته داوری، برنامه‌نویسی و ارائه کنند. در مدت برگزاری این مسابقه هیچ یک از شرکت کنندگان اجازه خروج از محل برگزاری را نداشتند.

تیم داوری مسابقات متشکل از استادان و متخصصان حوزه برنامه‌نویسی و با سرپرستی آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه دانشگاه صنعتی شریف و با مدیریت دکتر ربیعی در روز شنبه، 21 شهریورماه پس از بررسی 11 تیم راه یافته به مرحله نهایی، سه تیم برگزیده را انتخاب کردند.

به این ترتیب تیم‌های نیسا گلرنگ، فراز، آریامهر، ارغوان، debuggers، برجام، add engine، اوهوم، التریت، نارنگی و اتفا در مراسم اختتامیه به رقابت با یکدیگر پرداختند تا تکلیف تیم برتر مشخص شود.

هیئت داوران پس از جمع‌بندی، تیم‌های اوهوم از دانشگاه شهید بهشتی، add engine از دانشگاه صنعتی شریف و اتفا از دانشگاه صنعتی شیراز را به عنوان تیم‌های اول تا سوم معرفی کرد. تیم اول این رقابت‌ها هشت سکه بهار آزادی، تیم دوم 6 سکه و تیم سوم چهار سکه به عنوان جایزه دریافت کردند و از حمایت‌های لازم برای ورود به چرخه تجاری‌سازی و تبدیل ایده به محصول نیز برخوردار می‌شوند.

بر اساس این گزارش، تیم دخترانه افرا و تیم دبیرستانی کوکوسبزی نیز به علت حضور فعال در این رقابت‌ها شایسته تجلیل شناخته شدند.

/ایسنا.

اوقات شرعی