علمی

موفقیت پژوهشگران دانشگاهی در ساخت آزمایشگاهی نانوداروی سرطان پستان

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی زنجان و دانشگاه گیلان در طرحی تحقیقاتی موفق به ساخت نمونه‌ آزمایشگاهی از نوعی نانودارو شدند که به گفته آنها قابلیت بسیار بالایی در درمان هوشمند سلول‌های سرطانی در مدل حیوانی داشته است.

 

کشف پدیده جدید در هسته‌ اتم‌های تحت ‌فشار

دانشمندان سال‌ها معتقد بودند که الکترون‌های بخش‌های خارجی اتم‌ها همواره با سرعت بسیار بالا در گردش‌ هبوده و رفتاری آشفته دارند، اما الکترون‌های نزدیک به هسته اتم همیشه در وضعیت پایداری قرار دارند.

 

رقابت موسسه رازی با واردکنندگان واکسن‌های طیور!

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: واردات واکسن‌هایی که قابلیت تولید آنها در داخل کشور وجود دارد مخالف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

 

تولید واکسن سیاه‌سرفه از سرگرفته می‌شود

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: تولید واکسن سیاه‌سرفه از سرگرفته می‌شود.

 

برنامه‌های 10 ساله صنعت نفت کشور برای دستیابی به 15 فناوری پیشرفته جهانی

رئیس پژوهشکده مطالعات مخزن پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر این که نقشه راهبردی 10 ساله برای توسعه فناوری‌های ازدیاد برداشت از میدان نفتی اهواز به عنوان بزرگترین مخزن نفتی دنیا تدوین شده است، گفت: برای این منظور اقدام به رتبه بندی فناوری‌های مورد نیاز خواهد شد.

تولید 12 ماده دارویی از بره‌موم برای درمان زخم‌های پوستی و سینوزیت

پژوهشگران پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری با استفاده از بره موم زنبور عسل، 12 نوع ماده دارویی برای درمان زخم‌های پوستی و سینوزیت و جوش‌های عفونی تولید کردند.

برندگان نوبل فیزیک 2015 معرفی شدند

برندگان صد و نهمین جایزه نوبل فیزیک معرفی شدند.

 

طراحی نانوکامپوزیت‌های ضدباکتری برای ترمیم استخوان در کشور

محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری پژوهشگران دانشگاه صنعتی بابل به ساخت و بررسی نوعی نانوکامپوزیت با کاربرد ترمیم استخوان آسیب دیده پرداختند. این نانوکامپوزیت زیست سازگار و حاوی نانوذرات ضد باکتری است و در بررسی‌های آزمایشگاهی قادر به جلوگیری از رشد باکتری و بخش دیگر نانوکامپوزیتی آن قادر به بازسازی استخوان در محل آسیب دیده بوده است.

 

برگزیدگان ماراتن برنامه‌نویسی کشور معرفی شدند

مراسم اختتامیه «دومین ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه دانشگاه صنعتی شریف» که با حضور 60 تیم دانشجویی و آزاد برگزار شده بود، عصر روز شنبه، 21 شهریور ماه در سالن جابر دانشگاه صنعتی شریف برگزار و از سه تیم برتر این ماراتن تقدیر شد.

 

ترمیم سریعتر زخم‌ دیابتی‌ها با ماده جدید

تیمی از دانشمندان دانشگاه اسکندریه مصر یک پوشش زخم‌بندی برای زخم بیماران دیابتی تولید کرده‌اند که فرآیند ترمیم آن‌ها را سرعت می‌بخشد.

 

اوقات شرعی