بین گناه‌کردن و بیماری رابطه مستقیمی وجود دارد

امام جمعه پیرانشهر گفت: برخی از گناهان هستند که رابطه مستقیمی با سلامت جسم و جان دارند.

 

 

وفاق نیوز - حجت‌الاسلام محمد نظری افزود: رابطه مستقیمی بین گناهان و سلامتی وجود دارد و پیشگیری مسئله مهمی است که ائمه معصومین(ع) نیز به آن اشاره کرده‌اند و در این مثل که پیشگیری بهتر از درمان است؛ می‌گنجد، بنابراین ما پیشگیری می‌کنیم که دچار درد و بیماری نشویم و لذا از زحمت درمان هم در امان باشیم.

امام جمعه پیرانشهر با بیان این‌که «خود پیشگیری دو روش دارد» تصریح کرد: یکی از این روش‌ها که خود به چند روش تقسیم می‌شود و ائمه معصومین(ع) نیز به آن اشاره کرده‌اند روش غیر مادی یا همان معنوی است.

نظری اضافه کرد: از مواردی که می‌توان در روش معنوی پیشگیری از درد و بیماری به آن اشاره کرد؛ صدقه دادن است، امام صادق(ع) در این رابطه می‌فرماید: همانا خدای بی‌شریک با صدقه از بیماری و درد جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به این‌که «خود صدقه نیز به دو دسته صدقات مستحبی و صدقات واجب تقسیم می‌شود» خاطرنشان کرد: به صدقاتی که به فقرا می‌دهیم یا بعضاً در صندوق‌های صدقه کمیته امداد می‌اندازیم صدقات مستحبی گفته می‌شود که در نوع خود بسیار ارزشمند است.

نظری گفت: نوع دوم صدقات که از صدقات مستحبی مهمتر هستند، صدقات واجب نامیده می‌شوند که خمس و زکات از مصادیق این نوع از صدقه هستند که با پرداخت آن می‌توان علاوه‌ بر سلامت جسم و جان خود و خانواده سلامت ثمرات کشت و کارمان و همچنین سلامت احشام‌مان را نیز تضمین کنیم.

امام‌جمعه پیرانشهر افزود: ارتباط مستقیمی بین پرداخت زکات مال و پرداخت صدقه و همچنین سلامتی و تندرستی وجود دارد و این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که امروزه سهل‌انگاری زیادی در رابطه با پرداخت صدقات واجب مانند خمس و زکات وجود دارد.

وی تصریح کرد: این بی‌توجهی در حدی است که بسیاری از افراد خمس و زکات پرداخت نمی‌کنند، اما در عوض با گرفتار شدن به بیماری چندین برابر خمس و زکات مال خود را برای درمان خود هزینه می‌کنند.

نظری گفت: نمی‌خواهیم بگوییم که نپرداختن خمس رابطه مستقیمی با بیماری دارد، اما بی‎تأثیر نیست، به یقین برکات پرداخت زکات واجب که همان سلامت جسم و جان است، با پرداخت این صدقات دیده می‌شود.

وی با بیان این‌که «روش معنوی، یکی دیگر از راه‌های پیشگیری است» بیان کرد: روش معنوی یکی از راه‌های دیگر پیشگیری از درد و مرض‌هاست که در روایات و حتی آیات قرآن به آن اشاره شده است.

امام جمعه پیرانشهر گفت: برخی از گناهان هستند که رابطه مستقیمی با سلامت جسم و جان دارند و امام رضا(ع) در این مورد می‌فرماید: هر گاه مردم گناه تازه‌ای را انجام دهند که در گذشته انجام نداده‌ند، خداوند متعال آن‌ها را به بیماری تازه و بی‌سابقه‌ای مبتلا می‌کند.

نظری افزود: از این روایت پیداست که رابطه مستقیمی بین گناهان و سلامتی وجود دارد و متأسفانه سلامتی جسم و جان به‌علت استفاده نادرست و نامناسب از ابزارهایی مانند موبایل، اینترنت، برنامه‌های ماهواره‌ای و ... که خود باعث ایجاد گناهان تازه‌ای می‌شود به خطر می‌افتد و بیماری‌ها، دردها و بلاهای تازه‌ای ایجاد می‌کند که گریبان‌گیر انسان می‌شود.

وی تصریح کرد: اگرچه بیماری سرطان در گذشته نیز وجود داشته اما به این شدت و فراگیر نبوده است و لازم است با ترک گناهان زمینه را برای سلامتی خود و تمام افراد جامعه فراهم بیاوریم و به‌واسطه ترک گناهان از نعمت بزرگ سلامتی تن برخوردار شویم.

/ایسنا.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اوقات شرعی