ولایتی: همکاری و هم‌فکری بین ایران، روسیه، سوریه و عراق را نفی نمی‌کنیم

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت که عربستان طبق قوانین بین‌المللی مسوول امنیت حجاج است.

 

وفاق نیوز - دکتر علی‌اکبر ولایتی روز شنبه در برنامه "من طهران" شبکه خبری العالم درباره عملیات روسیه در سوریه علیه گروه‌های تروریستی، و تأکید غربی‌ها مبنی بر همکاری روسیه با ایران در این حملات و ادعای این که این حملات پس از سفر سردار قاسم سلیمانی به روسیه آغاز شده، گفت: ما همکاری و هم‌فکری بین ایران، روسیه، سوریه و عراق را نفی نمی‌کنیم.

او با بیان این که این هم‌فکری‌ها ادامه دارد گفت: ایران، روسیه و عراق دوستان و متحدان سوریه هستند و از ابتدای بروز چنین اشکالاتی و هجوم تروریست‌ها با پشتیبانی بیگانگان به خصوص غربی‌ها و آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و مرتجعین منطقه، همه آن‌ها بنا را بر این گذاشته بودند که حلقه مقاومت ضد صهیونیست‌ها را بشکنند. ستون فقرات این مقاومت دولت سوریه بوده و شکستن دولت سوریه باعث پاره شدن حلقه مقاومت می‌شد. بنابراین همه هجوم کردند تا بشار اسد را که مردانه در خط مقاومت ایستاده بود ساقط کنند ولی به حمد الله موفق نشدند.

آشکارا از دولت سوریه حمایت می‌کنیم

ولایتی خاطرنشان کرد: ایران این موضوع را پنهان نکرده و پنهان نمی‌کند و آشکارا حمایت خود را از دولت بشار اسد اعلام کرده و هم‌چنان ادامه خواهد داد، و دولت روسیه هم که در همین هدف با ما مشترک است، طبیعی است که با ما هم‌فکری می‌کند. ما پنهان نمی‌کنیم که برای جلوگیری از تحقق خواسته نامشروع بیگانگان که می‌خواهند دولت قانونی سوریه را ساقط کنند با سوریه، روسیه و عراق در مشورت هستیم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد عملیات روسیه به عراق متنقل شود؟ گفت: این امر بستگی به خواست مردم و دولت عراق دارد. اگر دولت عراق بخواهد و درخواست کند، طبیعی است که این حق مردم عراق است که بخواهند روسیه کمک‌شان کند، همان‌طور که ایران به دولت عراق کمک می‌کند؛ اگر دولت عراق بخواهد تا آن‌جا که اطلاع داریم بعید می‌دانم که روس‌ها امتناع کنند.

بشار اسد، دولت کنونی و مقاومت جزء خطوط قرمز طرح ایران درباره سوریه

وی درباره طرح ایران برای حل بحران سوریه گفت: هیچ طرحی که مورد نظر دولت سوریه و جناب بشار اسد نباشد، مورد قبول جمهوری اسلامی ایران نیست، هر طرحی هم که جمهوری اسلامی ایران عرضه می‌کند حتما باید با موافقت دولت و مردم سوریه باشد که جز این هم ما مدعای دیگری نداریم؛ بدون تردید دولت کنونی سوریه و شخص بشار اسد و همکارانش در دولت که در گذشته و اکنون ثبات و استواری خود را در حمایت از مقاومت نشان دادند جزو خطوط قرمز ماه هستند و ما جایگزینی برای چنین دولتی نمی‌شناسیم مگر آن‌هایی که خط مشی مورد توافق مردم سوریه یعنی خط مقاومت را حمایت کنند، بنابراین بعضی خطوط قرمز مانند مقاومت و استمرار مقاومت در مقابله با صهیونیست‌ها تا آن جا که اطلاع داریم جزو شروط مردم سوریه است، و نباید دولتی آن‌جا سرکار بیاید که مخالف نظر مردم سوریه باشد.

طرح ایران؛ دولتی بر اساس خواست اکثریت مردم سوریه است

ولایتی افزود: کلیات این طرح همین است که دولتی بیاید که بر اساس خواست اکثریت مردم سوریه باشد. همین سال‌های اخیر بود که انتخابات در سوریه برگزار شد و بشار اسد رأی آورد، بنابراین رأی اکثریت مردم پشت دکتر بشار اسد است. و یقین داریم اگر باز هم انتخابات صورت بگیرد به خصوص با این فداکاری که بشار اسد برای مردم سوریه انجام داده مردم سوریه به احتمال زیاد به وی رای خواهند داد.

او در پاسخ به سوالی درباره فاجعه منا، با تسلیت به مردم ایران و جهان اسلام به ویژه خانواده‌هایی که عزیزان خود را در این فاجعه از دست داده‌اند، گفت: درخواست جمهوری اسلامی ایران از دولت سعودی این است که کمک کند اجساد مطهر شهدا هرچه زودتر به ایران برگردد و به خانواده‌های‌شان تحویل داده شود تا با احترامات لازم به خاک سپرده شوند.

مقصران فاجعه منا حتما مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند

وی افزود: درخواست دیگر این است که عربستان با کمیته حقیقت‌یاب همکاری کند که مشخص شود علت این فاجعه چه بوده و چه کسانی مقصر بودند و مقصران حتما مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند؛ و تمهیداتی که دولت سعودی برای آینده دارد باید مشخص شود و هم‌چنین تضمین‌هایی که می‌دهد تا امنیت و سلامت حجاج ایرانی و غیر ایرانی و کسانی که مهمانان خدا هستند، تأمین شود و با احترام وارد شوند و مناسک خود را انجام دهند و با احترام از این کشور خارج شوند و این حداقل خواسته اسلامی و انسانی است که مردم و دولت ایران و همه کشورهای اسلامی و جامعه بین‌المللی از دولت سعودی دارند.

ولایتی درباره پاسخ ایران در صورت مشخص نشدن سرنوشت حجاج مفقود شده گفت: باید اقدامات ادامه یابد. مفقود معنی ندارد، حجاج یا زنده هستند که باید معلوم شود و به وطن خود بازگردند و یا این که به درجه شهادت رسیدند و اجساد مطهر آنان باید برگردد.

او افزود: بنابراین مفقود معنی ندارد، و حجاج بر اساس گذرنامه‌ها و ویزاهای صادر شده وارد کشور عربستان شدند و دولت سعودی به لحاظ مبانی اسلامی و انسانی و کنوانسیون وین مبنی بر این که اتباع خارجی وارد هر کشوری که می‌شوند از زمان ورود تا خروج امنیت و سلامت آنان را باید دولت میزبان تضمین کند، و آن دولت مسوول است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع افزود: جمهوری اسلامی ایران پیگیری خواهد کرد و این را به عنوان حقوق حقه شهروندان خود می‌داند و از آن گذشت نمی‌کند.

ایران از هر گفت‌وگویی با شورای همکاری خلیج فارس استقبال می‌کند

ولایتی درباره دعوت اخیر وزیر خارجه کویت از ایران برای گفت‌وگو با کشورهای عضو شورای همکاری حاشیه خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال این است که با همسایگان خود روابط نزدیک داشته باشد، از جمله کویت و دیگر همسایگان؛ و دولت ایران از هر گفت‌وگویی به خصوص با همسایگان استقبال می‌کند و راه حل مشکلات هم همین گفت‌وگو و مذاکرات دوستانه بین ما همسایگان است.

/ایسنا.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اوقات شرعی