ریابکوف: تحریم‌ها و رآکتور اراک مسائل حل نشده مذاکراتند

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که رآکتور آب سنگین اراک و تحریم‌های ایران یکی از اصلی‌ترین موارد حل نشده در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هستند.

 

 

وفاق نیوز - به گزارش پایگاه خبری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، گفت: دستیابی به یک توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران به امنیت جهانی کمک خواهد کرد، اما مسائل حل نشده شامل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به بهانه فعالیت‌های هسته‌ای این کشور و فعالیت رآکتور اراک هنوز یک مانع برای حصول توافق نهایی محسوب می‌شود.

ریابکوف پس از ورود به ژنو برای شرکت در یازدهمین دور مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: علیرغم تلاش‌های برخی مجامع در جامعه بین‌الملل برای به چالش کشیدن تناسب این توافق ما معتقدیم نتیجه این تلاش‌های ما به طور قطع به تقویت امنیت منطقه‌ای و جهانی منجر خواهد شد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای روسیه ابراز امیدواری کرد که در این دور از مذاکرات هیچ پسرفتی اتفاق نخواهد افتاد. اگر چه توافق نهایی فردا یا پس فردا به دست نخواهد آمد و بسیاری از مسائل شامل تحریم‌های ایران و فعالیت رآکتور اراک هنوز حل نشده باقی مانده‌اند.

وی تصریح کرد: متأسفانه تمام این سوالات هنوز در دسته‌بندی مسائل حل نشده باقی مانده‌اند و تعیین این‌که کدام مسأله مهم‌تر است می‌تواند به روند حصول یک نتیجه مثبت در مذاکرات هسته‌ای آسیب بزند.

ریابکوف در این باره گفت: من نمی‌خواهم یکی از این مسائل را تنها به این دلیل که برایمان سخت است تعیین کنیم چه چیز در مرکز و چه چیز در حاشیه قرار دارد و آن را از دیگری جدا کنم اما این به این دلیل است که ما همواره با این موضوع به عنوان یک بسته برخورد کرده‌ایم و حفظ توازن در میان اجزای مختلف توافق امری ضروری و حساس است.

بر اساس این گزارش مذاکره‌کنندگان ایران و گروه 1+5 هم اکنون در سطح معاونان وزیر امور خارجه این کشورها در ژنو حضور دارند تا به مذاکرات هسته‌ای خود با هدف دستیابی به یک توافق نهایی تا اواخر ژوئن سال 2015 ادامه دهند.

ایران و شش قدرت جهانی در نوامبر سال 2013 توانستند به یک توافق اولیه دست یابند که بر اساس آن ایران متعهد شد در ازای کاهش تحریم‌های غرب بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق درآورد که یکی از ‌آنها توقف نصب تجهیزات عمده در رآکتور آب سنگین اراک بود.

/ایسنا.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اوقات شرعی