فناوری

ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی در دستور کار پژوهشگاه فضایی ایران

رییس پژوهشگاه فضایی ایران، طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجش از دور را از برنامه‌های اصلی این پژوهشگاه عنوان کرد.

 

امضای قرارداد ساخت دو دکل حفاری دریایی در شیراز با حضور معاون علمی رییس‌جمهور

قرارداد ساخت دو فروند دکل حفاری دریایی، طی مراسمی با حضور دکترستاری،‌ معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور بین کنسرسیوم توسعه صنایع نفت و گاز و انرژی امید پارس به‌ عنوان راهبر و گروه صنایع فراساحل، امضا و مبادله شد.

 

کامیون‌های خودران به جاده‌ها می‌آیند

شرکت خودروسازی Daimler Trucks در تلاش برای توسعه کامیون‌های خودران، با سازگار کردن سیستم پایلوت بزرگراه در یک کامیون مرسدس بنز و راندن آن در بزرگراهی در نزدیکی اشتوتگارت، نخستین محصول نیمه‌خودکار خود را در جاده‌های عمومی آزمایش کرد.

 

خودکفایی کشور در ساخت مبدل‌های نیروگاهی

متخصصان نیروگاه رامین اهواز موفق به ساخت مبدل‌های نیروگاهی با کاربرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع شدند.

 

حفظ داده‌ها تا پایان عمر بشر با حافظه بلوری «سوپرمن»

یک حافظه بلوری الهام گرفته از فیلم سوپرمن می‌تواند داده‌ها را تا پایان عمر بشر ذخیره کند.

 

روش جدید محققان ایرانی در شناسایی نشتی مخازن با امواج صوتی

محققان دانشگاه صنعتی شریف روش جدیدی را توسعه داده‌اند که با استفاده از تحلیل امواج صوتی منتشر شده در لوله‌ها و مخازن سیال، می‌تواند با دقت و سرعتی بالاتر بروز نشتی را تشخیص داده و حتی نوع آن را نیز مشخص کند.

 

اهدای قوچ شبیه سازی شده «مارال» به مردم اصفهان

پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان، مارال - قوچ شبیه سازی - را به شهرداری اصفهان اهدا کرد تا به عنوان یکی از توانمندی ها و دستاوردهای علمی و فناوری اصفهان در پارک صفه در معرض دید شهروندان و گردشگران قرار گیرد.

 

طراحی مدل توسعه شبکه انتقال برق در مزارع بادی

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف، مدل‌های ریاضی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌توانند برای تقویت و توسعه شبکه انتقال با در نظر گرفتن اتصال بهینه مزارع بادی در دوره‌های زمانی میان مدت و بلند مدت به کار روند.

 

انقلاب دانشمندان ایرانی در خودروهای بدون راننده

دانشمندان ایرانی حاضر در دانشگاه سیمون فریزر کانادا سامانه شبیه‌سازی ارائه داده‌اند که زمینه‌ساز ارائه خودروهای خودران در آینده است.

 

نگاه ویژه وزارت دفاع امریکا به لامپ‌های خلا برای توسعه فناوری‌های آتی

سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی امریکا (دارپا) به لامپ‌های خلا در فناوری آتی این آژانس نگاه ویژه‌ای دارد و به عنوان بخشی از برنامه جدید، به دنبال توسعه طرح‌های جدید لامپ‌های خلا و ارائه شیوه‌هایی برای کاربرد آن‌ها در فناوری‌های قدرتمند ارتباطاتی و سیستم‌های راداری است.

 

اوقات شرعی