امضای قرارداد ساخت دو دکل حفاری دریایی در شیراز با حضور معاون علمی رییس‌جمهور

قرارداد ساخت دو فروند دکل حفاری دریایی، طی مراسمی با حضور دکترستاری،‌ معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور بین کنسرسیوم توسعه صنایع نفت و گاز و انرژی امید پارس به‌ عنوان راهبر و گروه صنایع فراساحل، امضا و مبادله شد.

 

 

وفاق نیوز - سیدمحمدعلی افشانی استاندار فارس در جلسه امضا و مبادله قرارداد ساخت دو فروند دکل حفاری دریایی، گفت: رشد شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه‌ساز توسعه همه جانبه است و برای دست‌یابی به این رشد، باید از چنین شرکت‌هایی حمایت شود.

وی امضا و مبادله قرارداد ساخت دکل‌های حفاری را مایه مباهات استان فارس دانست و ابراز امیدواری کرد که چنین حرکت‌هایی در راستای استفاده از تمام ظرفیت‌های فارس، تداوم داشته باشد.

افشانی با بیان اینکه چنین اقداماتی بسترساز بومی‌ شدن علم و فناوری خواهد بود و می‌تواند گامی بلند در راستای خودکفایی کشور محسوب شود.

مدیرعامل شرکت صنایع فراساحل ایران نیز گفت: در گذشته این دکل‌ها از خارج خریداری می‌شد اما در پنج سال اخیر با تشکیل یک تیم مهندسی متشکل از 150 متخصص در راستای بومی‌سازی فناوری این محصول کار انجام شده است.

فرشید سیدحسینی، اضافه کرد: بعد از سه سال متخصصان و مهندسان ایرانی به دانش فنی طراحی این سکوها دست پیدا کرده و موفق به ساخت دکل در کشور شده‌اند.

سیدحسینی با بیان اینکه ساخت این دکل‌ها به شکل کامل در کشور انجام می‌شود، گفت: دانش ساخت دکل بومی شده است و حدود 65 درصد از مواد اولیه مورد نیاز، از داخل و مابقی نیز از خارج کشور تامین می‌شود.

این دو دکل حفاری در راستای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی و براساس آخرین استانداردهای جهانی در مدت 28 ماه ساخته خواهد شد.

خودکفایی بالای 60 درصد در تامین تجهیزات از ویژگی مهم این دو فروند دکل حفاری دریایی است که برای ساخت آنها 360 میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته شده است.

این دکل‌ها که قرار است پس از ساخت در مناطق نفتی جنوب کشور نصب و راه اندازی شود،‌ هر کدام هشت هزار تن وزن داشته و برای دو میلیون نفر ساعت اشتغالزایی در پی خواهد داشت.

دکل‌های مورد نظر می‌تواند عملیات حفاری را تا عمق 75 متر از سطح آب و تا عمق 3، 4 و 5 هزارمتری بستر دریا، به شکل طولی، افقی و عمودی، اجرایی کند.

/ایسنا.

اوقات شرعی