گودرزی: علاقه دارم که فوتبال مسیر خود را پیدا کند

وزیر ورزش و جوانان می‌گوید حضورش در مجلس شورای اسلامی برای مساله تیم تراکتورسازی بود نه سوال نمایندگان از خودش. گودرزی در مورد بحث‌هایی که در مورد استیضاحش مطرح می‌شود نیز گفت: هنوز چیزی در مورد این مساله به صورت رسمی عنوان نشده و همه چیز گمانه‌زنی است.

 

 

وفاق نیوز - محمود گودرزی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت با تشکر از فعالیت‌ رسانه‌ها اظهار کرد: خوشبختانه رسانه‌ها نقش مهمی در سالم‌سازی و پاکسازی فضای ورزش دارند و باید از آنها در این زمینه تشکر کنم. رسانه‌ها به عنوان یکی از بازوان یاری‌رسان ورزش به شمار می‌آیند و نقش موثری در فعالیت‌های ما دارند.

وزیر ورزش و جوانان در مورد فعالیت‌های وزارتخانه متبوعش در مدت حضورش به عنوان وزیر اظهار کرد: البته فعالیت‌های گسترده‌ای در سراسر کشور انجام شده که از دور‌افتاده‌ترین نقاط تا تهران را شامل می‌شود که شاید فرصت برای گفتن تمامی آنها نباشد.

او در مورد فعالیت‌های این وزارت‌خانه در بخش فرهنگی اظهار کرد: نظام‌نامه جامع فرهنگی باید در سال 83 تصویب می‌شد ولی در این دوره تهیه و تصویب شد و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد.

شاهد رشد بیش از 10 درصدی ورزش همگانی بودیم

گودرزی در مورد فعالیت‌های این وزارت خانه در زمینه ورزش همگانی نیز گفت: اقدامات بسیار موثری در زمینه ورزش همگانی در این دوره صورت گرفت. 10 درصد بودجه فدراسیون‌ها به ورزش همگانی اختصاص پیدا کرد و شاهد رشد بیش از 10 درصدی ورزش همگانی بودیم.

او ادامه داد: البته نهادهای مختلف در این زمینه اقدامات خوبی را انجام دادند و در ترویج ورزش همگانی فعالیت‌های بسیار مثبتی انجام شد. البته برخی از فدراسیون‌ها که فعالیت‌های آنان بیشتر در زمینه همگانی بود را به زیر مجموعه معاونت همگانی آوردیم. 1385 همایش پیاده روی خانوادگی نیز جزو اقدامات این دوره بوده است.

وزیر ورزش و جوانان در مورد فعالیت‌های حوزه بانوان نیز گفت: برای بانوان در حوزه‌های همگانی و قهرمانی سرمایه‌گذاری خوبی شد و عنایت فدراسیون‌های ورزشی نیز به حوزه بانوان بیشتر شد. چندی پیش نیز دیدیم که در بازی‌های آسیایی بانوان چه اقدام بزرگی را از نظر نتیجه انجام دادند.

گودرزی خاطر نشان کرد: 53 مدال طلا، 82 نقره و 82 برنز فقط در سال 93 برای بانوان رقم خورد که بسیار حائز اهمیت است.

برای المپیک سال سختی در پیش داریم

او با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای فدراسیون‌های ورزشی بسیار مهم است، گفت: باید برای فدراسیونهای ورزشی برنامه‌ریزی مناسبی صورت پذیرد. ما می‌خواهیم یک فضای آرام و البته مناسب را برای فعالیت فدراسیون‌های ورزشی ایجاد کنیم. امسال نیز سال سختی در پیش داریم و بیش از 80 درصد سهمیه‌های ایران برای المپیک 2016 در این مدت کسب می‌شود.

در شش ماهه امسال 156 پروژه به اتمام رسیده است

وزیر ورزش و جوانان افزود: در سال 92 تعداد 181 پروژه و در سال 93 تعداد 280 پروژه و در شش ماهه امسال 156 پروژه به اتمام رسیده است. البته این پروژه‌ها بسیار مناسب و با کیفیت هستند. از جمله آنها می‌توان به افتتاح سه ورزشگاه 5 هزار نفره اشاره کرد. البته اعتباراتی که برای پروژه‌های ما وجود دارد شاید فقط به 100 پروژه برسد، ولی با فعال‌سازی خیرین و بخش خصوصی حدود سه برابر منابع دریافت کنیم که جای تقدیر دارد.

گودرزی در مورد اعتبارات ورزش ایران نیز گفت: چانه ورزش ایران همیشه کم بوده است. بر اساس جمعیت و گستردگی جمعیت ایران سهم ورزش کم بوده و حتی با افزایش 100 در صدی بودجه شاهد تغییر خاصی نخواهیم بود. البته مجلس نیز باید مساعدتی در این زمینه داشته باشد تا بودجه ورزش افزایش پیدا کند. برای امسال البته اعتبارات مناسبی در حوزه عمرانی در نظر گرفته نشده ولی با این حال امیدواریم تعداد قابل توجهی از پروژه‌ها را امسال افتتاح کنیم.

او به اعتبارات فدراسیون‌های المپیکی اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از 50 درصد از بودجه این فدراسیون‌ها داده شده است.

دو سوم کارهای استعدادیابی انجام شده است

گودرزی افزود: یکی از برنامه‌های ما توجه به استعدادیابی است که حدود دو سوم آنچه مد نظر داشتیم را بدست آوردیم.

حضورم در مجلس بخاطر تراکتورسازی بود، استیضاحم گمانه زنی است

وزیر ورزش و جوانان در مورد حضور در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: حضورم در مجلس برای طرح سوال نبود بلکه نمایندگان ما را طبق روال همیشه دعوت می‌کنند. بحث حضورم در مجلس برای مساله تیم تراکتورسازی بود و این که داور زودتر از حد بخشیده شده بود. اعضای فدراسیون هم در این جلسه بودند و مشخص شد که طبق اساس‌نامه فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش اجازه دخالت ندارد و فدراسیون باید در این زمینه پاسخگو باشد.

گودرزی در مورد بحث‌هایی که در مورد استیضاح وی مطرح می‌شود نیز گفت: هنوز چیز در مورد این مساله به صورت رسمی عنوان نشده و همه چیز گمانه‌زنی است.

سجادی: 7 باشگاه از داوری شکایت کردند

در ادامه این نشست خبری نصرالله سجادی معاون وزیر ورزش و جوانان در مورد وضعیت داوری‌ها در فوتبال ایران نیز گفت: وزارت ورزش بر اساس وظیفه ذاتی خود به همه بخش‌های ورزش نظارت دارد که داوری هم شامل آن می‌شود. وزیر هم در این زمینه تاکید داشتند که سامان دهی خوبی در فوتبال و برگزاری لیگ شود. این موارد شامل بلیت فروشی، داوری‌ها، برگزاری دیدارها و ... می‌شود.

او ادامه داد: پیش از آغاز لیگ جلساتی را با مسئولان فدراسیون داشتیم و در این زمینه ورود پیدا کردیم ولی مداخله‌ای صورت ندادیم و تلاش کردیم که با همفکری، وضعیت داوری را سر و سامان دهیم. در این مدت نیز از هفت باشگاه شکایت‌هایی را در مورد داوری دریافت کردم که ابراز نارضایتی می‌کردند.

سجادی با بیان این که در این زمینه جلساتی برگزار شد، گفت: به این منظور جلساتی با دپارتمان داوری و کمیته داوران برگزار شد و تذکراتی نیز دادیم که توجه بیشتری به داوری‌های رقابت‌ها شود.

گودرزی: افشارزاده از مدیر قبلی استقلال ورزشی‌تر است

در ادامه وزیر ورزش و جوانان با اشاره به بهرام افشارزاده که در این نشست حضور داشت، گفت: به نظرم آقای افشارزاده از مدیریت قبلی استقلال ورزشی‌تر هستند.

گودرزی در مورد وضعیت ورزش قهرمانی در ایران نیز گفت: توزیع عادلانه و متوازن باید در همه عرصه‌های ورزش قهرمانی وجود داشته باشد. حوزه ورزش حرفه‌ای در ایران شاید به 10 هزار نفر نرسد و حوزه قهرمانی شاید به 100 هزار نفر نرسد و حوزه همگانی ما 76 میلیون نفر هستند. ما حق نداریم سهم این تعداد را به کسانی که ورزش قهرمانی و حرفه‌ای را انجام می‌دهند،‌ متمرکز کنیم.

او ادامه داد: همواره در مورد ورزش همگانی گفته‌ام که ورزش همگانی مانند یک دامنه است که از دل آن قله ورزش قهرمانی شکل می‌گیرد. البته در مورد قهرمان‌پروری نیز تاکید داریم و به آن توجه می‌کنیم. این که سال گذشته 10 درصد از بودجه ورزش به بخش همگانی اختصاص داده شد یک نکته بسیار مهم است. البته ورزش قهرمانی نیز برای ما دارای اهمیت زیادی است و یک جوان با دیدن جذابیت‌های ورزش قهرمانی به سوی ورزش می‌آید.

گودرزی در ادامه به پروژه‌های ورزشی در سراسر ایران اشاره کرد و گفت: برخی از پروژه‌ها بدون در نظر گرفتن نیازسنجی و مطالعه در استان‌های مختلف کلنگ‌زنی شده بودند ولی ما در دوره جدید با آمایش دقیق و مطالعه و برنامه‌ریزی اقدام به تاسیس پروژ‌ه‌های ورزشی می‌کنیم. برای مثال کشتی در استان‌های شمالی دارای استعداد زیادی است و باید در آنجا سرمایه‌گذاری کنیم.

وزیر ورزش و جوانان در مورد وضعیت سرخآبی‌ها نیز گفت: مطمئنا سهم این دو باشگاه بسیار بیش از اینهاست. ولی این دو با مقدار زیادی بدهی به دست ما رسیده‌اند و برای آن که سرخآبی‌ها سرپا بایستند هر کدام نیاز به 100 میلیارد تومان هزینه دارند. البته افرادی در اطراف این دو باشگاه هستند که همواره در حال ایجاد تنش برای آنها هستند. باید فضایی را ایجاد کنیم که آرامش به این دو باشگاه که سرمایه‌های ملی ما هستند، بازگردد و دل هواداران شاد شود.

سجادی: 25 فدراسیون کار استعدادیابی می‌کنند

نصرالله سجادی در نشست خبری وزیر ورزش و معاونان، در مورد استعدادیابی در ورزش ایران، اظهار کرد: در 7 فدراسیون کار استعدادیابی می‌شد ولی در حال حاضر 25 فدراسیون به صورت منظم این اقدام را انجام می‌دهند و در آبان ماه با برگزاری یک نمایشگاه این اقدامات در دسترس عموم قرار می‌گیرد. ما نگاه ملی داریم و امیدواریم این اقدامات گسترده‌تر شود.

همچنین وزیر ورزش و جوانان در مورد اقدامات وزارت ورزش در زمینه فدراسیون‌های ورزشی گفت: جلسات پی در پی با فدراسیون‌های ورزشی و روسای آنها داریم که البته این جلسات با فوتبال کمتر برگزار می‌شود. فوتبال در این زمینه مستقل است و بسیاری رسانه‌ها نیز به صورت مطلق به این رشته می‌پردازند. البته فوتبال مهم است و باید رشد داشته باشد. البته باید تاکید کنم که رشته‌های دیگر نظیر کشتی، تکواندو، والیبال، وزنه‌برداری و بسکتبال دارای رشد بوده‌اند و جزو قدرت‌های آسیا و جهان هستیم. در رشته‌هایی چون تیر و کمان و تیراندازی و واترپلو و قایقرانی شاهد حرکت خوبی بوده‌ایم.

گودرزی افزود: من علاقه دارم که فوتبال مسیر خود را پیدا کند و رو به جلو برود. آیا این روند وجود دارد؟ اینکه وقت وزارت صرف فوتبال شده درست نیست ولی قطعا این رشته به دلیل طرفداران بیشتر توجه بیشتر دارد. امسال کشتی 6 میلیارد تومان بودجه گرفت ولی فوتبال 12 میلیارد تومان دریافتی داشت. گردش مالی فوتبال در ایران امسال به 500 میلیارد تومان می‌رسد ولی در سایر رشته‌ها شاید به 100 میلیارد تومان برسد.

گودرزی: امیدواریم پرسپولیس از این وضعیت خارج شود

او در مورد شرایط تیم فوتبال پرسپولیس و اظهار نظر هوادارانش نیز گفت: اظهار نظر آزاد است. ولی اگر قصوری باشد ما دنبال می‌کنیم و نقایص را بر طرف می‌کنیم. در مورد پرسپولیس سرمربی آنچه را که خواسته بود فراهم شده و تقریبا مشکل مالی نداشته است. بازیکنان مورد نیاز او نیز جذب شده‌اند و مشکلی در این زمینه وجود نداشته است. البته شاهد اتفاقاتی که رخ داده، بوده‌اید. ما وظیفه حمایت مادی و معنوی از سرخابی‌ها را داریم. باید به علایق هواداران فوتبال احترام گذاشت، ولی نباید تمام وقت را به این حوزه معطوف کرد.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: ما حمایت‌های خود را از پرسپولیس انجام داده‌ایم ولی گاهی مشکلاتی نظیر داوری رخ می‌دهد که در جای خود باید مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. همه علاقه‌ دارند که این دو باشگاه موفق باشند و در مورد هیات مدیره و سرمربی تقریبا اختلاف نظر زیادی نداشتیم. امیدواریم پرسپولیس از این وضعیت خارج شود و هواداران شاد شوند.

در ادامه این نشست نصرالله سجادی در مورد آخرین وضعیت فدراسیون‌های بدون رییس نیز گفت: برای فدراسیون‌های مختلف برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا به زودی صاحب رییس شوند. فدراسیون‌های دوومیدانی، شطرنج، اتوموبیلرانی و تنیس روی میز به زودی صاحب رییس می‌شوند.

وزیر ورزش و جوانان هم در مورد آخرین وضعیت فدراسیون جودو نیز گفت: هنوز با استعفای ریاست این فدراسیون موافقت نشده است و فعلا ریاست فدراسیون با قوت به کار خود ادامه می‌دهد. باید یک فضای همراه با آرامش را در این رشته فراهم کنیم و از موارد حاشیه‌ای جلوگیری کنیم.

همچنین نصرالله سجادی در مورد رشته‌های پایه و پر مدال و برنامه‌ریزی برای آنها نیز گفت: برای این رشته‌ها نمی‌توان در حال حاضر هزینه‌های زیادی کرد. البته برای این رشته‌ها برنامه‌ریزی در نظر گرفته‌ایم.

وزیر ورزش و جوانان در بخش دیگری از این نشست در مورد اماکن ورزشی و وضعیت آنها برای بازسازی گفت: در مورد ورزشگاه شیرودی یک تغییر کاربری داشتیم و یک طرح گسترده داریم که می‌تواند 5 یا 6 برابر وضعیت کنونی کاربری داشته باشد. زمین چمن این ورزشگاه احیا می‌شود و به عنوان یک یادگار حفظ می‌شود ولی سایر بخش‌ها مورد بازسازی جدی قرار می‌گیرد. امیدواریم در سال 94 این طرح مورد تصویب هیات دولت قرار گیرد.

گودرزی در مورد گزارش کمیسیون اصل 90 در مورد فساد در فوتبال نیز اظهار کرد: آقای پورمختار گفته‌اند که به زودی در این زمینه یک گزارش به ما داده می‌شود. در ابهام حرکت کردن به نفع فوتبال ایران نیست و هر قدر شفاف حرکت کنیم به نفع فوتبال خواهد بود.

شهریان: می‌خواهیم بانوان را در شاکله‌های تصمیم‌گیری استان‌ها سهیم کنیم

در ادامه این نشست رباب شهریان معاون وزیر ورزش در حوزه بانوان در سخنانی اظهار کرد: می‌خواهیم بانوان را در شاکله‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در استان‌ها سهیم کنیم. بانوان با حکم مشاوران کل استان‌ها در جلسات ورزش استان‌ها حضور پیدا می‌کنند و از نزدیک در جریان این جلسات قرار می‌گیرند.

سجادی: در سال 2015 تاکنون643 تست دوپینگ گرفته شده است

در بخش دیگری از این نشست نصرالله سجادی در مورد پیشگیری از دوپینگ در ایران و وضعیت آن پیش از بازی‌های المپیک گفت: ما به صورت منظم برنامه‌های خود را در زمینه پیشگیری و مبارزه با دوپینگ دنبال می‌کنیم. در سال 2013 تعداد 650، در سال 2014 تعداد 736 و در سال 2015 تاکنون تعداد 643 نمونه تست دوپینگ از ورزشکاران گرفته شده است.

او افزود: شعار ما همیشه ورزش پاک بوده است و همیشه بر روی آن تاکید داریم. برنامه‌های زیادی را نیز در زمینه آموزش در نظر گرفته‌ایم و خوشبختانه تعداد کمی از ورزشکاران در ایران دارای نمونه مثب دوپینگ هستند.

در ادامه این نشست وزیر ورزش و جوانان در مورد برخی صحبت‌ها درباره وضعیت‌ مالی بازیکنان سرخابی‌ گفت: مواردی که در مورد تغذیه بازیکنان گفته می‌شود مانند همان چیزی است که در مورد آجیل شب عید بازیکن یکی از تیم‌ها مطرح می‌شد و بعد که لیست قراردادها آمد دیدیم بازیکنان آن تیم قراردادهای چند صد میلیونی داشته اند.

گودرزی در مورد عملکرد خود در وزارت ورزش و جوانان گفت: بر اساس آن انتظاری که داشتیم عملکرد خود را دنبال کردیم. برای مثال پاداش‌های عقب افتاده ورزشکاران در طول سه سال را در مدت چند ماه دادیم و یا برای مثال با یک سوم بودجه نسبت به بازی‌های آسیایی دوره قبل این مقام را کسب کردیم. در زمینه مفاسد هم عملکرد خوبی داشتیم و نباید فراموش کنیم که یک راه طولانی در پیش داریم.

او ادامه داد: در فدراسیون‌های ورزشی مجامع به صورت منظم برگزار شد و انتخابات‌ فدراسیون‌ها نیز به خوبی برگزار شد. در زمینه ارتقای رشته‌های مختلف نیز موفق بودیم و باید تاکید کنم که این موفقیت‌ها با کمک‌های بسیاری بدست آمد. ما در رتبه بندی‌ها رتبه سوم را در سال 93 داشتیم و در حال حاضر نیز عملکرد موفقیت‌آمیزی را در بین وزارت‌خانه‌های مختلف داریم و رتبه پنجم را داریم. در نهایت آنکه من رتبه قبولی به عملکرد وزارت ورزش و جوانان می‌دهم.

وزیر ورزش و جوانان در مورد خصوصی‌سازی در ورزش و بخصوص سرخابی‌ها گفت: بر اساس قانون سرخابی‌ها باید تا پایان سال 93 خصوصی می‌شدند. البته به دلیل آنکه موسسات فرهنگی قابلیت واگذاری ندارند باید این مطلب را بگویم که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال دارای پیشوند یک موسسه فرهنگی هستند.

او ادامه داد: بخش خصوصی نیز وقتی پا به میدان می‌گذارد که این سرمایه‌گذاری برایش یک آورده داشته باشد. برای مثال پخش تلویزیونی یک بخش مهم از درآمد باشگاه به شمار می‌آید که در ایران فعلا چنین چیزی به صورت کامل وجود ندارد. در مورد خصوصی سازی این دو باشگاه نیز برخی مشکلات پیش آمد و این اتفاق رخ نداد.

گودرزی به وضعیت فدراسیون وزنه‌برداری اشاره کرد و گفت: این فدراسیون تاکنون 52 در صد از بودجه خود را گرفته است و تا آخر شهریور ماه نیز به میزان 60 درصد بودجه خود را می‌گیرد.

شعبانی بهار: 50 فدراسیون در جشنواره "ورزش برای همه" شرکت دارند

همچنین غلامرضا شعبانی بهار معاون وزیر در توسعه ورزش همگانی در بخش دیگری از این نشست به برگزاری جشنواره "ورزش برای همه" اشاره کرد و گفت: این جشنواره به صورت رایگان به مدت 10 شب از ساعت 21 تا 24 برگزارمی‌شود. در این جشنواره 50 فدراسیون و 31 استان حضور دارند.

وزیر ورزش و جوانان در مورد برخی مطالب درباره اینکه گفته می‌شود فضای فوتبال به نفع استان اصفهان است، گفت: من نیز مانند شما این مطالب را در رسانه‌ها دیده و شنیده‌ام و چیزی به صورت مکتوب به من نرسیده است

احمدی: نظام نامه فرهنگی ورزش را به شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستادیم

عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزیر در بخشی از این نشست در مورد نظام نامه فرهنگی ورزش ایران اظهار کرد: این نظام‌نامه باید پیش از این مورد تصویب قرار می‌گرفت ولی این اتفاق نیفتاد و ما در این دوره آنرا به شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستادیم و قرار است متن پیشنهادی ما مورد تصویب قرار گیرد. البته ما شواری فرهنگی وزارت ورزش و جوانان را تشکیل دادیم تا با یک برنامه‌ریزی خوب یک نگاه فرهنگی در عرصه ورزش داشته باشیم.

او ادامه داد: متاسفانه تا یک اتفاق ناهنجار در ورزش رخ ندهد کسی به فکر اقدامات فرهنگی نیست. برای همین ما در نظر داریم که یک شرایط فرهنگی مطلوب را برای ورزش ایران فراهم کنیم.

حسنی‌خو: اینکه گفته می‌شود در حوزه ورزش فساد زیادی وجود دارد درست نیست

در بخش دیگری از این نشست حسنی‌خو مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان نیز در مورد برخورد با فساد در ورزش گفت: باید در ابتدا زمینه‌های فساد را از بین ببریم. اینکه گفته می‌شود در حوزه ورزش فساد زیادی وجود دارد درست نیست.

او ادامه داد: کسانی که مدعی فساد در ورزش هستند اسناد خود را ارائه کنند. برخی در این میان حاشیه‌سازی و فضاسازی در این حوزه می‌کنند. برای مثال کل گردش مالی در عرصه ورزش 2 هزار میلیارد تومان است ولی در بانک صادرات یک شهر شاهد فساد 3 هزار میلیاردی بودیم.

وزیر ورزش و جوانان هم در پایان این نشست گفت: اگر بتوانیم یک گام رو به جلو برداریم و مردم را به تحرک واداریم یک اقدام مهم است. باید ایران را بسازیم و در عرصه‌های مختلف سربلند باشیم.

/ایسنا.

اوقات شرعی